Одеса стане регіональним центром розвитку місцевої демократії

Андрій Крупник, заступник голови ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення»
Андрій Крупник, заступник голови ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення»

Досвід розвинених країн, зокрема, досвід Польщі, підтверджує ефективність децентралізації для налагодження нормального життя громадян.

Але децентралізація не обмежується перерозподілом влади між центральним та регіональним чи місцевим рівнями. Вона по суті є механізмом повернення влади до її першоджерела – народу.

Зараз цей процес відбувається в Україні. Як допомогти людям розумно і ефективно скористатись цією владою? Як у процесі децентралізації не загубити єдину країну, щоб вона не перетворилась у збіговисько окремих князівств?

Саме розвинене громадянське суспільство, озброєне інструментами громадської участі, має стати, на моє переконання, ключовим компонентом у запобіганні вказаних небезпек.

У Гданську, всесвітньо відомому місті свободи і демократії, я мав нагоду зустрітися з Генеральним секретарем Європейської асоціації місцевої демократії (ALDA) Антонеллою Валморбіда і мером Гданьска Павлом Адамовичем.

Обговорювали, в першу чергу, питання створення в Одесі Агенції місцевої демократії як структурного підрозділу ALDA за сприяння муніципалітету Гданська та інших європейських міст.

IMG_1175

У зустрічі також дистанційно прийняли участь представники департаменту економічного розвитку Одеської міської ради Дмитро Радулов і Олександра Алейнікова.

Одеса – єдине місто в Україні, нагороджене Почесною відзнакою Ради Європи за розвиток місцевої демократії. Вона по суті є родоначальницею сучасного руху самоорганізації населення в Україні, механізму соціального замовлення, муніципально-громадської системи соціальної взаємодопомоги та багатьох інших суспільно корисних новацій.

Вже 10 рік поспіль в Одесі діє Всеукраїнський ресурсний центр розвитку місцевої демократії на базі Асоціації сприяння самоорганізації населення. Його фахівці допомагають людям об’єднуватись для вирішення локальних проблем і реально впливати на місцеву політику за допомогою різних форм участі в управлінні.

Асоціація координує роботу ще 10 регіональних ресурсних центрів і стількох же партнерських організацій з розвитку самоорганізації населення та місцевої демократії у регіонах України.

IMG_1198

Павел Адамович вже 18 років керує Гданськом. Саме тут у 70-80-х роках минулого століття зародився рух «Солідарність». За ініціативою мера та за підтримки Гданської мерії у місті створений грандіозний Музей свободи і демократії, де представлена вся історія перетворення Польщі з радянської тоталітарної держави на сучасну демократичну країну.

Пан Павел закликав учасників зустрічі, в якій також брали участь керівники різних муніципалітетів Польщі і представники громадських організацій, постійно шукати нові форми відкритості дій влади та співпраці її з громадськістю.

Він наполягав на важливості участі громадськості у бюджетному процесі, що дозволяє значно підвищити довіру населення до місцевої влади. Перспективним він вважає делегування муніципалітетами частини своїх функції дієздатним громадським організаціям, залучення їх на конкурсній основі до виконання місцевих програм за рахунок бюджетних та залучених коштів тощо.

«Це наша місія, наш суспільний обов’язок – віддавати частину свого часу і своїх ресурсів іншим – близьким нам по духу і справам» − сказав пан Адамович. Він висловив готовність бути одним із засновників в Одесі Агентства місцевої демократії.

Антонела Валморбіда, Генеральний секретар ALDA, повідомила, що напередодні у Парижі відбулась зустріч представників Агенцій місцевої демократії, на якій була підтримана ідея створення в Одесі подібного Агентства. Вона запросила Одеську мерію стати членом ALDA.

IMG_1208

У Агентства, що створюється в Одесі, має бути два основних напрямки діяльності: розвиток міжнародних контактів, включаючи прикордонне співробітництво, для обміну досвідом і залучення зовнішніх ресурсів, та внутрішня робота з громадськістю, інститутами громадянського суспільства, з місцевими органами влади, щоб допомогти їм більш потужно виконувати суспільно значущу діяльність.

Пані Антонелла нагадала, що Польща саме завдяки децентралізації і посиленню органів місцевого самоврядування досягла чималих успіхів у своєму розвитку. «Ми маємо працювати у реформах «знизу», йдучи від людей, їх потреб та інтересів» – зазначила вона.

Муніципалітети міст Марсель та Регенсбург, які є побратимами Одеси, а також одне з польських воєводств (Поморське) розглядаються як потенційні засновники цього Агентства. Генеральний секретар ALDA особисто докладає зусиль для залучення нових партнерів.

Представник Міжнародного республіканського інституту (IRI) Кріс Хольцен підтримав створення агентства ALDA в Одесі. Він мав на увазі Україну, коли сказав: «Коли одні країни виходять з Євросоюзу, інші вмирають за європейські цінності». Він висловив своє захоплення роботою ALDA, яка має велике значення для розбудови цивілізованої європейської спільноти.

IMG_1374

Зустріч в Гданську підтвердила наміри спільними зусиллями представників європейських структур, Одеської мерії та Асоціацією сприяння самоорганізації населення створити вже цього року в Одесі регіональний центр розвитку місцевої демократії.

Довідково: Європейська асоціація місцевої демократії (ALDA) – це неурядова організація, метою діяльності якої є розвиток демократичного управління та громадянської участі на місцевому рівні. Основну увагу ALDA приділяє роботі щодо спрощення механізмів співпраці місцевої влади і громадянського суспільства.

ALDA концентрується на таких темах, як: європейська інтеграція, децентралізація, громадянські ініціативи, волонтерство, права людини і сталий економічний розвиток. Організація підтримує ініціативи місцевих властей, зокрема через експертну допомогу, засновану на знаннях і досвіді співробітників ALDA. В Україні перше таке Агентство створено у Дніпропетровську в 2015 році.

ALDA поєднує понад 150 об’єднань муніципалітетів та недержавних організацій (НДО) в більш ніж 30 європейських країнах та країнах Політики сусідства.

Поділитись Постом

Post Comment