Юлія Сабатюк: «Я займаюся енергозбереженням для країни»

Луцьк, однозначно, сприяє створенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ)  у місті. У виконавчому комітеті Луцької міської ради сформовано відділ підтримки у створенні ОСББ.

У міській раді  прийнято  Програму проведення капітальних ремонтів у будинках ОСББ в частині дольової участі 70% – 80% міського бюджету від загальної вартості. Окрім цього, існує Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими ОСББ кредитами у банківських установах. Важливим для міста стало й підписання, 21 серпня, Меморандуму про співробітництво у сфері енергоефективності житлових будинків.

Тому, щоб дізнатися деталі кредитування та позитивний досвід лучан у сфері енергозбереження активісти Громадянської мережі ОПОРА поспілкувалися з головою правління Асоціації ОСББ «Лучани» Юлією Сабатюк.

Пані Юліє, розкажіть , будь ласка, про роботу Асоціації ОСББ «Лучани».

До Асоціації ОСББ «Лучани» входить 36 об’єднань . Взагалі, у Луцьку створено 180 ОСББ.

Ми беремо кредити  ще з 2012 року. На сьогодні, отриманих кредитів на реалізацію енергозберігаючих заходів  є 15. На черзі ще  одне ОСББ  на утеплення, три ОСББ на індивідуальний тепловий пункт (ІТП) та одне  – вікна.

З якими банками Ви співпрацюєте, аби отримати кредит?

Кредити ми беремо у державних  банках «Укргазбанк» та «Ощадбанк», але під комерційні відсотки – 25%.

Найчастіше беремо кредити у «Укргазбанку». Він доступніший , а ще з ним узгоджено всі нюанси. Щодо «Ощадбанку», то їх умови є менш пристосованими до нас, як до неприбуткових організацій. Проте, нещодавно, нас повідомили про зміну умов. Зокрема:

Відсоткова ставка 23,5% річних
Комісія Від 1% від кредиту
Строк 60 місяців
Перший внесок 0% від вартості проекту
Сума Не більше 300 тисяч на 1 квартиру в будинку

 

Після реалізації кредиту , яку  ж мешканці отримують економію?

При  встановленні ІТП (враховуючи, що усі вони  із збалансованими клапанами, тобто автоматика) економія складає 50% від тарифу міста Луцька , а утеплення дає додаткових 30%.

Це ОСББ «Біном», що на проспекті Перемоги 10. Там заощадження – 80%. До речі, у будинку навіть ліфти замінено.

Гарним прикладом економії є  й ОСББ «Явір 2011».  30 грудня ми запустили обладнання, і відтоді не платили по тарифу міста. По плану,  мали сплатити протягом  4 місяців 181 тис. грн., а реально сплатили лише 81 тис. грн. Практично 100 тис. грн. економії.  Мешканці, побачивши це, вирішили  ще й утеплити будинок. Тому, ми беремо кредит на 2 млн. грн. для утеплення шестиповерхового будинку.

А у нашому ОСББ «Відродження» навіть сходові майданчики розмальовані.

Розкажіть як впроваджуються енергозберігаючі заходи.

Заходи з термомодернізації робляться послідовно. Спершу йде ІТП, адже це найбільш дорого вартісна послуга. Після отримання запланованих 50%, зазвичай, встановлюють вікна, а потім вода. Для встановлення світлодіодного освітлення  достатньо коштів, які є на рахунках ОСББ.

Ось, знову ж таки, ОСББ «Явір 2011». До модернізації сума  за опалення становила 9,62 грн., а після встановлення ІТП з’явилась ще одна стаття – ремонтний фонд. Проте в сумі ремонтного фонду й опалення сплата менша.

А куди ж діваються заощадженні кошти?

Зекономлені кошти, здебільшого,  витрачаємо на наступні заходи. Але в межах тієї суми, яка сплачується за утримання будинку. Люди на це йдуть , адже розуміють, що ціни продовжуватимуть рости. Фактично, нічого не витрачаючи, люди платять менше за комунальні послуги. Таким чином я і працюю – на економії.

Яка динаміки щодо створення нових ОСББ?

Навіть, порівнюючи з 2014 роком, ОСББ створюється більше. Люди знають, що потім їм нав’яжуть аналогічний ЖЕК, просто перетворений у іншу компанію. І все.

Але у нас бракує  інформаційної політики. А людям потрібно відкривати на очі.

Яким чином Ви залучаєте нові ОСББ брати кредити?

Звичайно, проводимо інформаційно-роз’яснювальну роботу. Відразу ж кредити не беруть. Ми показуємо порівняння витрачених ними коштів з коштами, які б сплачували при встановленні енергоощадних заходів. А через півроку, як то кажуть, «вода і камінь точить». Тоді люди вирішують брати кредити.

Окрім нас ніхто не прийде та нічого не зробить. Ніхто не буде дбати за наше майно краще, аніж ми самі.

А я займаюся енергозбереженням для країни. Адже кожен у своєму житті повинен щось залишити після себе. І це «щось» має бути корисним та позитивним.

Cпілкувалася прес-секретар житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Олена Чудінович.

Поділитись Постом

Post Comment