Більше половини українців не цікавляться політикою, однак 83% громадян голосувало на виборах протягом останнього року

Про це свідчать результати дослідження – “Громадська думка про взаємодію громадськості з органами місцевого самоврядування”, що було проведено аналітичним центром “Соціоконсалтинг” на замовлення Асоціації міст України. 

Структуроване інтерв’ю “віч-на віч” було проведено в 20 містах, де було опитано 2000 респондентів. Також в рамках проекту було опитано 225 експертів, по 15 з кожного міста, що приймало участь в дослідженні.

Узагальнені дані свідчать, що 83% опитаних протягом минулих 12 місяців голосували на виборах, 18% ходили на зустрічі з депутатами місцевих рад, 14-15% респондентів брали участь у загальних зборах громадян, ходили на зустрічі громадськості з мером, брали участь у санкціонованих демонстраціях, 5-9% зверталися до конкретних представникам місцевих органів, 1-4% брали безпосередню активну участь у політичному процесі – збирали підписи, брали участь у публічному обговоренні рішень органів влади, брали участь у протестних акціях, що не були санкціоновані.

У цей самий час, політика не цікавить більше половини українців: місцева політика цікавить 39% опитаних; не цікавить – 59%, національною цікавиться 23% респондентів, а не цікава вона більш ніж 3/4 (76%) опитаних. При цьому світова політика займає проміжне місце: 35% опитаних цікавиться, 63% не цікавляться нею.

Більшість опитаних вельми критично ставляться до місцевої влади: 37% респондентів погоджується з визначенням: «У нашому місті інтереси представників місцевої влади важливіше, ніж інтереси більшості населення». Тільки 22% не згодні з цим твердженням, і 9% частково не згодні.

Респонденти впевнені, що влада зловживає службовим положенням: 66% респондентів не згодні або абсолютно не згодні з твердженням, що «Представники місцевої влади не зловживають своїм становищем для власної вигоди». При цьому рівень довіри місцевої влади стоїть вище, ніж довіру судам, правоохоронним органам, Верховної Ради України та Кабінету міністрів.

Про діяльність місцевих органів влади 78-80% респондентів дізнається з телебачення. Від колег, родичів, знайомих інформацію дізнаються 40-42% опитаних. А через мережу Інтернет та друковані ЗМІ – 35-39%.

Стосовно  можливості громадян впливати на прийняття рішень на місцевому рівні позиція жителів міст і експертів розійшлася. 68% громадян вважають, що населення не впливає на прийняття рішень на місцевому рівні, 20% вважають, що має незначний вплив, 6% певний вплив і 1% упевнені, що значно впливає. У той же час експерти вважають інакше: 3% дотримуються думки, що громадяни не впливають на рішення місцевої влади, 16% мають незначний вплив, 59% певний вплив і 15% переконані, що громадяни мають значний вплив на прийняття рішень місцевими органами влади.

У числі причин, які заважають громадянам впливати на прийняття рішень місцевої влади, називають відсутність часу, незнання і недосконалість законодавства, загрозу протидії з боку органів влади та ряд інших причин.

При цьому 36% населення впевнені, що їхні дії не принесуть результату, а 11% це не цікаво. В той же час 53% експертів сигналізують про пасивність громадян, а 18% відзначають слабку компетенцію неурядових організацій.

Також різняться думки громадян та експертів  щодо питання про те, чи дослухається до громадськості місцева влада. Всього 13% громадян вважають, що думка громадськості скоріше буде врахована, і лише 1% респондентів впевнені, що точно буде враховано. Експертна думка дещо інша: 55% впевнені в тому, що думка громадськості часто береться до уваги, а 23% постійно береться до уваги.

 Презентацію дослідження дивіться за посиланням.

Поділитись Постом

Post Comment